Radix = kořen

RADIX v horoskopu je popis základní situace - kořenové situace, ve které jednoduše řečeno "kořeníme", která nás pevně ukotvuje v tomto světě. Často se také používá výraz NATIVITA = Horoskop zrození. Popis Radixu nám může dát informace o našich hlavních dispozicích, energiích, limitech, o podstatných příběhových zlomech, a o hlavních úkolech tohoto našeho vtělení.

Horoskop v sobě skrývá i obraz vnitřní krajiny naší duše. Jedná se tedy o psychomapu, jejíž znalost nám pomůže pochopit, které dveře osudu nám jsou otevřeny, kteří bohové (principy) nám jdou vstříc a kde naopak můžeme marně bušit na zavřené dveře, které se pro nás nikdy nemohou otevřít, tak v jako v povídce Franze Kafky "Před zákonem".

Pochopení vlastního Radixu nám pomůže lépe se zorientovat ve vlastním osudu a přijímat aktivně své životní situace. Koneckonců znalost vlastního Horoskopu patřila v renesanci (ale i v jiných kulturních epochách) k standardní výbavě vzdělanců.

Při analýze RADIXU používám počítačový program Astrlog 32, který během minuty "vypočítá a nakreslí" kosmogram, což prakticky znamená grafické zakreslení situace, jak je v analyzovaném okamžiku postaveno deset "planet" naší Sluneční soustavy. Planety jsou zachyceny v jednotlivých znameních zvířetníku a ve dvanácti domech. (Program Astrolog 32 používá Placidův systém domů.)

Mezi "planety" astrologové počítají i Slunce a Měsíc, přestože se o planety astronomicky nejedná. Planetami v astrologii nazýváváme i planetky Chiron, Pallas Athénu, Juno, Vestu a Ceres. "Významu planet" pak nabývají i "body": já pracuji s Lilit, s Chironem a se dvěma body Karmické osy, s takzvanými Uzly - Severním a Jižním. Velká síla je odnepaměti přisuzována hlavním osám, které jsou ukotveny dvěma body: ASCENDENTEM a MEDIEM COELI, nebo-li Bránou Nebes.

Ascendent je východem Slunce daného horoskopu a je vypočítán na základě znalosti přesné hodiny a místa narození. Takže přesný čas a místo jsou dva nepostradatelné parametry, bez kterých se horoskop nedá sestavit. V místě Ascendentu začíná zvěrokruh konkrétního horoskopu.